Likewise Lano Jade Carpets
R586.99 m2
Likewise Lano Jade Cut Pile Carpet - Sheeting/Wall to Wall
Enhance your home with the luxurious Jade SB carpet. This high-quality cut-pile carpet offers exceptional comfort and a stylish aesthetic, perfect for creating a warm and inviting atmosphere in any residential space.
Product Features:
- 100% PES (Polyester) Yarn
- Woven Primary Backing
- Woven Synthetic Secondary Backing
- Heavy Domestic Use Classification
- Good Lightfastness and Waterfastness
- Solution Dyed for Enhanced Color Retention
Unique Selling Points:
The Jade SB carpet combines a soft, luxurious feel with robust construction, ensuring long-lasting performance and style. Its excellent sound absorption and thermal retention properties create a comfortable and energy-efficient environment.
Transform your home with the Jade SB carpet, a perfect blend of elegance and practicality.
Additional information
| Manufacturer | Lano |
|---|---|
| Colour | Medium Shades, Dark Shades |
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Installation Method | Loose Lay – Limitation Apply, Power Stretched Install |
|---|---|
| Lano Jade Colours | Camel 26, Cornstalk 42, Magnolia 25, Moonbeam 85, Moonshine 84, Slate 82 |
| Carpet Yarn Type | Solution Dyed Microfibre Polyester |
| Weight gsm | 2230gsm |
| Carpet Construction | Cut Pile |
| Usage Classification | Heavy Residential |
| Water Resistance | No |
| Pet Friendly | Average – Stain Resistant |
| Warranty Residential | 10 Years |
| Warranty Commercial | 10 Years |
| Certifications | CE |
| VOC Tested | Yes |
| Underlay Required | Yes |
| Backing Material | Woven Synthetic |
| Product Thickness/Height | 12mm |
| Product Length | sold per meter |
| Product Width | 4m |
Likewise Lano Jade Carpets
R586.99 m2
Aluminium Profiles for Wall to Wall Carpets from Supertrim
Product Description
Likewise Lano Jade Cut Pile Carpet - Sheeting/Wall to Wall
Enhance your home with the luxurious Jade SB carpet. This high-quality cut-pile carpet offers exceptional comfort and a stylish aesthetic, perfect for creating a warm and inviting atmosphere in any residential space.
Product Features:
- 100% PES (Polyester) Yarn
- Woven Primary Backing
- Woven Synthetic Secondary Backing
- Heavy Domestic Use Classification
- Good Lightfastness and Waterfastness
- Solution Dyed for Enhanced Color Retention
Unique Selling Points:
The Jade SB carpet combines a soft, luxurious feel with robust construction, ensuring long-lasting performance and style. Its excellent sound absorption and thermal retention properties create a comfortable and energy-efficient environment.
Transform your home with the Jade SB carpet, a perfect blend of elegance and practicality.
Product Additional Information
Additional information
| Manufacturer | Lano |
|---|---|
| Colour | Medium Shades, Dark Shades |
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Installation Method | Loose Lay – Limitation Apply, Power Stretched Install |
|---|---|
| Lano Jade Colours | Camel 26, Cornstalk 42, Magnolia 25, Moonbeam 85, Moonshine 84, Slate 82 |
| Carpet Yarn Type | Solution Dyed Microfibre Polyester |
| Weight gsm | 2230gsm |
| Carpet Construction | Cut Pile |
| Usage Classification | Heavy Residential |
| Water Resistance | No |
| Pet Friendly | Average – Stain Resistant |
| Warranty Residential | 10 Years |
| Warranty Commercial | 10 Years |
| Certifications | CE |
| VOC Tested | Yes |
| Underlay Required | Yes |
| Backing Material | Woven Synthetic |
| Product Thickness/Height | 12mm |
| Product Length | sold per meter |
| Product Width | 4m |
Product Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Product Support & Questions
Wall to Wall Carpets and related products
















Reviews
There are no reviews yet