GreenTouch Cascade Vinyl Planks 2mm Glue Down
R223.00 m2
Likewise GreenTouch Terra Earth Cascade Luxury Vinyl Flooring
Achieve a sophisticated wood look on a budget with Greentouch Cascade. This range is designed to offer the aesthetic appeal of natural timber with the practicality and affordability of vinyl.
- Modern Wood Aesthetics: Enjoy the authentic charm of wood in a variety of stylish colors.
- Easy Maintenance: The waterproof surface is effortless to clean—simply sweep and mop.
- Comfortable Underfoot: Softer and warmer than tiles or laminate, making it great for bedrooms and living areas.
- Warranty: Includes a 10-year residential warranty, offering peace of mind for your home renovation.
Upgrade your space with the sophisticated style and lasting performance of Cascade luxury vinyl flooring. Experience the difference today!
Downloads on this Product
GreenTouch Cascade Vinyl LVT glue down Technical Specs Download
Additional information
| Manufacturer | GreenTouch |
|---|---|
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Manufacturer | GreenTouch |
|---|---|
| Usage Classification | Heavy Residential |
| Water Resistance | Yes – Waterproof |
| Pet Friendly | Yes – Good |
| Warranty Residential | 10 Years |
| Certifications | Not Specified |
| VOC Tested | Yes |
| Installation Method | Glue Down – Self Levelling Screed |
| Underlay Required | No – require Self Levelling Screed |
| Bevel or V Groove | No V Groove |
| Product Wear Layer | 0.20mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Product Thickness/Height | 2mm |
| Product Length | 1227mm |
| Product Width | 187mm |
| Coverage per Box | 4.589 m2 |
| Pieces per Box | 20 Planks |
| Weight per Box | 16.38 kg |
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Likewise Cascade - Colours | Howick, Niagara, Rhine, Sutherland, Tugela, Victoria |
|---|
GreenTouch Cascade Vinyl Planks 2mm Glue Down
R223.00 m2
Aluminium Profiles for LVT Vinyl from Supertrim
Product Description
Likewise GreenTouch Terra Earth Cascade Luxury Vinyl Flooring
Achieve a sophisticated wood look on a budget with Greentouch Cascade. This range is designed to offer the aesthetic appeal of natural timber with the practicality and affordability of vinyl.
- Modern Wood Aesthetics: Enjoy the authentic charm of wood in a variety of stylish colors.
- Easy Maintenance: The waterproof surface is effortless to clean—simply sweep and mop.
- Comfortable Underfoot: Softer and warmer than tiles or laminate, making it great for bedrooms and living areas.
- Warranty: Includes a 10-year residential warranty, offering peace of mind for your home renovation.
Upgrade your space with the sophisticated style and lasting performance of Cascade luxury vinyl flooring. Experience the difference today!
Downloads on this Product
GreenTouch Cascade Vinyl LVT glue down Technical Specs Download
Product Additional Information
Additional information
| Manufacturer | GreenTouch |
|---|---|
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Manufacturer | GreenTouch |
|---|---|
| Usage Classification | Heavy Residential |
| Water Resistance | Yes – Waterproof |
| Pet Friendly | Yes – Good |
| Warranty Residential | 10 Years |
| Certifications | Not Specified |
| VOC Tested | Yes |
| Installation Method | Glue Down – Self Levelling Screed |
| Underlay Required | No – require Self Levelling Screed |
| Bevel or V Groove | No V Groove |
| Product Wear Layer | 0.20mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Product Thickness/Height | 2mm |
| Product Length | 1227mm |
| Product Width | 187mm |
| Coverage per Box | 4.589 m2 |
| Pieces per Box | 20 Planks |
| Weight per Box | 16.38 kg |
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Likewise Cascade - Colours | Howick, Niagara, Rhine, Sutherland, Tugela, Victoria |
|---|
Product Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Product Support & Questions
LVT Vinyl and related products
















Reviews
There are no reviews yet