BeauFlor Dalliance Cushion Vinyl – 3m Width Roll
R207.41 m2
Beauflor Dalliance Cushion Vinyl by Likewise Floors
Durable & Stylish Flooring
Upgrade your space with Beauflor Atlantic, a high-quality, resilient floor covering engineered for domestic use. Its 1.90mm total thickness and 0.15mm wear layer offer superior durability, making it ideal for areas with moderate foot traffic.
Key Benefits:
- Durable: T abrasion group ensures long-lasting wear.
- Comfortable: Enjoy quieter spaces with an impressive impact sound improvement of △ Lw 10 dB.
- Safe: With a high dynamic coefficient of friction (> 0.60) and R10 slip resistance, you'll have peace of mind.
- Versatile: Suitable for underfloor heating, and available in widths of 2, 3 and 4m,
- Eco-Conscious: E1 emission rating and 100% recyclable composition, demonstrates commitment to sustainability.
- Easy maintenance: Chemical resistance ensures long lasting finish.
- Quick Installation: Cold welding type A.
Beauflor Atlantic features a Bfl-s1 reaction to fire rating and is tested to the highest standards. It is ortho-phthalate free, this ensures a safer and more comfortable environment for your whole family.
Downloads:
Additional information
| Manufacturer | Beauflor |
|---|---|
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Dalliance Colours | Chalet Oak 006M, Damier 019D, Golden Oak 977M, Havanna Oak 613M, Havanna Oak 991M, Silk Oak 639M, Silk Oak 973M, Zala 997M |
|---|---|
| Product Wear Layer | 0.15mm |
| Usage Classification | Medium Residential |
| Product Thickness/Height | 1.90mm |
| Warranty Residential | 5 Years |
| Warranty Commercial | None |
| Water Resistance | Yes |
| Pet Friendly | Yes – Good |
| Certifications | CE, floor score, gBB, ISO 14001, ISO 9001 |
| VOC Tested | Yes |
| Installation Method | Glue Down, Loose Lay – Limitation Apply |
| Underlay Required | No – require Self Levelling Screed |
| Backing Material | Vinyl |
| Bevel or V Groove | No V Groove |
| Product Length | sold per meter |
| Product Width | 3m |
BeauFlor Dalliance Cushion Vinyl – 3m Width Roll
R207.41 m2
Aluminium Profiles for Cushion Vinyl from Supertrim
Product Description
Beauflor Dalliance Cushion Vinyl by Likewise Floors
Durable & Stylish Flooring
Upgrade your space with Beauflor Atlantic, a high-quality, resilient floor covering engineered for domestic use. Its 1.90mm total thickness and 0.15mm wear layer offer superior durability, making it ideal for areas with moderate foot traffic.
Key Benefits:
- Durable: T abrasion group ensures long-lasting wear.
- Comfortable: Enjoy quieter spaces with an impressive impact sound improvement of △ Lw 10 dB.
- Safe: With a high dynamic coefficient of friction (> 0.60) and R10 slip resistance, you'll have peace of mind.
- Versatile: Suitable for underfloor heating, and available in widths of 2, 3 and 4m,
- Eco-Conscious: E1 emission rating and 100% recyclable composition, demonstrates commitment to sustainability.
- Easy maintenance: Chemical resistance ensures long lasting finish.
- Quick Installation: Cold welding type A.
Beauflor Atlantic features a Bfl-s1 reaction to fire rating and is tested to the highest standards. It is ortho-phthalate free, this ensures a safer and more comfortable environment for your whole family.
Downloads:
Product Additional Information
Additional information
| Manufacturer | Beauflor |
|---|---|
| Supplier | Likewise |
| Warehouse Location | Gauteng JHB, Kwazulu-Natal Durban, Western Cape CPT |
| Dalliance Colours | Chalet Oak 006M, Damier 019D, Golden Oak 977M, Havanna Oak 613M, Havanna Oak 991M, Silk Oak 639M, Silk Oak 973M, Zala 997M |
|---|---|
| Product Wear Layer | 0.15mm |
| Usage Classification | Medium Residential |
| Product Thickness/Height | 1.90mm |
| Warranty Residential | 5 Years |
| Warranty Commercial | None |
| Water Resistance | Yes |
| Pet Friendly | Yes – Good |
| Certifications | CE, floor score, gBB, ISO 14001, ISO 9001 |
| VOC Tested | Yes |
| Installation Method | Glue Down, Loose Lay – Limitation Apply |
| Underlay Required | No – require Self Levelling Screed |
| Backing Material | Vinyl |
| Bevel or V Groove | No V Groove |
| Product Length | sold per meter |
| Product Width | 3m |
Product Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Product Support & Questions
Cushion Vinyl and related products
















Reviews
There are no reviews yet